panelarrow

FAQ

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie.

Chcę się zapisać do Opolskiej Obrony Narodowej, ale nie jestem z województwa opolskiego. Co zrobić?

Miejsce zamieszkania nie stanowi kryterium przy rekrutacji. Jeśli chcesz i możesz przyjeżdżać do nas na szkolenia (odbywają się w Nysie), to zapraszamy. Zwłaszcza jeśli mieszkasz w którymś z sąsiednich województw, w którym nie działa jeszcze projekt szkoleniowy Lekka Piechota Obrony Narodowej. Tak zrobiło już kilka osób przed Tobą. Oprócz mieszkańców Opolszczyzny znajdziesz więc u nas kolegów z woj. śląskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Co ważne, koledzy wspólnie organizują transport co znacznie obniża koszty podróży.

Nie jestem szczególnie wysportowany. Czy dam sobie radę?

Warunkiem koniecznym przystąpienia do szkolenia unitarnego jest brak przeciwwskazań do wysiłku fizycznego. Nie wymagamy zaświadczenia lekarskiego oraz rozumiemy, że idea „powszechnej obrony” może przyciągać zarówno osoby w wieku 25, jak i 50 lat. Jednak musisz mieć świadomość że zajęcia są intensywne, obciążające i nie będziemy mogli akurat Ciebie traktować szczególnie ulgowo. Jeśli to rozumiesz, przyjdź i sprawdź się. Wielu innych dało radę.

Jak mam dobrać odpowiedni sprzęt do zajęć?

Na naszej stronie w zakładce REKRUTACJA oprócz wykazu obowiązkowych pozycji sprzętowych, znajduje się poradnik pomocny przy doborze odpowiedniego wyposażenia. Poradnik został przygotowany z myślą o Tobie.  Także o tym, aby maksymalnie ułatwić ci najlepszy wybór i rozłożyć w czasie wysiłek finansowy.  Jeśli czegoś nie rozumiesz albo chcesz dowiedzieć się więcej – pytaj mailem. Członkowie oddziału z pewnością Ci pomogą.

Czy uczestnictwo w projekcie wiąże się z jakimiś kosztami?

1. W szkoleniach Opolskiej Obrony Narodowej mogą brać udział jedynie członkowie stowarzyszenia.  Aby przystąpić do stowarzyszenia, należy postępować zgodnie z instrukcją na stronie REKRUTACJA. Jednorazowe wpisowe do stowarzyszenia wynosi 100 zł. Poza tym, należy opłacić roczną składkę członkowską w wysokości 200 zł. Pieniądze te przeznaczane są na bieżące potrzeby związane ze szkoleniem takie jak m.in. zakup rekwizytów koniecznych do szkolenia z taktyki (środki pozoracji pola walki), szkolenia medycznego (stazy, opatrunki, bandaże, rurki nosowo-gardłowe,…), szkolenia strzeleckiego (tarcze, markery, podkłady, przesłony,…), itp.

2. Ponadto każdy z uczestników szkolenia zobowiązany jest do skompletowania wymaganego wyposażenia indywidualnego we własnym zakresie.

3. Ostatnim składnikiem są bieżące, niewysokie opłaty za korzystanie z bazy szkoleniowo-noclegowej i strzelnicy, a dla osób bez własnej broni i amunicji, również cena amunicji.

Szkoleni nie ponoszą żadnych kosztów związanych z pracą kadry szkoleniowej. Instruktorzy/ członkowie naszego oddziału działają w pełni społecznie.

Czy strzelacie z prawdziwej broni?

Tak, szkolenie ogniowe odbywa się na strzelnicy, z użyciem broni palnej. Odbywa się ono podczas każdych zajęć, a zużycie amunicji sięga od kilkudziesięciu do kilkuset sztuk.

 Jak wyglądają przeciętne zajęcia?

SOBOTA

07.45 apel

08.00 – 14.00 zajęcia praktyczne (w tym taktyka)

14.00 – 15.00 przerwa obiadowa

15.00 – 21.00 zajęcia praktyczne (w tym szkolenie ogniowe)

21.00 – 22.00 nauka własna

22.00 – 6.00 capstrzyk

NIEDZIELA

06.30 apel

07.00 – 14.00 szkolenie strzeleckie na strzelnicy (w tym obsługa broni po strzelaniu)

14.00 – 14.15 apel kończący zajęcia

Co mnie czeka po szkoleniu unitarnym?

Kurs unitarny daje szkolonym podstawowe umiejętności indywidualne jakie powinien opanować żołnierz lekkiej piechoty. Są one bazą do dalszych etapów szkolenia, na których uczymy współdziałania w ramach sekcji i plutonu oraz kolejnych umiejętności indywidualnych. Zarówno tych przydatnych w walce, jak i działalności szkoleniowej oddziału. Wszystko zależy od Ciebie i Twojej chęci rozwoju.

Czy jako członek Opolskiej Obrony Narodowej mogę zrobić pozwolenie na broń?

Tak. Opolska Obrona Narodowa jest stowarzyszeniem o charakterze kolekcjonerskim, a członkostwo stanowi ważną przyczynę posiadania broni, zgodnie z art. 10 Ustawy o Broni i Amunicji, co umożliwia staranie się o pozwolenie. Jeśli do nas wstąpisz, poprowadzimy Cię przez konieczne procedury.
Co więcej, od naszych członków oczekujemy że w ciągu roku od przystąpienia do stowarzyszenia, wystąpią z wnioskiem o pozwolenie na broń. Posiadanie własnej broni jest bardzo istotne dla sprawnego procesu szkolenia i warunkiem koniecznym, dopuszczającym do strzelań zespołowych na wyższych poziomach zaawansowania.